Chirurgia i Implantologia

Czym jest implant zębowy?

Ząb naturalny jest zbudowany z korony oraz z korzenia, którego zadaniem jest utrzymanie zęba w kościach szczęki czy żuchwy. Implanty zębowe, czyli wszczepy, są odpowiednikiem naturalnego korzenia zęba. Zatem w potocznym rozumieniu są one protezami zębowymi o specyficznych cechach. Implant zębowy to sztuczny korzeń zęba, który swoim kształtem przypomina niewielką śrubę, do której montuje się porcelanową nadbudowę (koronę) doskonale naśladującą naturalną koronę zęba.

Tytan – materiał wytrzymały i biozgodny

Do wykonania implantu najczęściej wykorzystywany jest tytan, który znajduje zastosowanie w medycynie od wielu lat, ponieważ jest materiałem biozgodnym, czyli niepowodującym reakcji alergicznych. Implanty mogą być również wykonane z cyrkonu, tu jednak warto mieć na uwadze kruchość tego materiału.

W trakcie wykonywania zabiegu implant stomatologiczny zostaje wkręcony do szczęki albo żuchwy, a potem ma miejsce zjawisko osteointegracji polegające na wytworzeniu się zrostu między tkanką kostną oraz powierzchnią wszczepu. Dokładne wkomponowanie się implantu w uzębienie cechuje się trwałością oraz daje użytkownikowi poczucie komfortu. Osoba, która zdecyduje się na implanty zębowe, może zapomnieć o problemach dręczących posiadaczy tradycyjnych protez zębowych. Prace protetyczne osadzone na implantach są niezwykle trwałe, a sam implant otrzymuje dożywotnią gwarancję. Ponadto wszczep niweluje niebezpieczeństwo bezpowrotnego zaniku kości, które pojawia się po usunięciu zębów, a także sprawia, że naturalne zęby sąsiadujące z implantem nie ulegają zniszczeniu.

Implanty stomatologiczne – budowa

Rozmiar implantu zależy od wielu czynników. Dobierane są one indywidualnie dla każdego pacjenta, dlatego ich długość może być różna, od 6 do 19 mm, podobnie jak szerokość, która może wynosić od 3 do 7 mm.

Każdy implant zębowy zbudowany jest z trzech elementów, które muszą do siebie idealnie pasować. Są to

– wkręcana w kość szczęki tytanowa śruba, którą stomatolodzy określają mianem filara albo wszczepu;
– łącznik, czyli niewielki, wykonany z tytanu bądź z cyrkonu element, który jest przymocowany z jednej strony do tytanowej śruby, z drugiej do korony protetycznej; jego rolą jest zapewnienie całej konstrukcji wytrzymałości i stabilności;
– korona protetyczna, która jednocześnie stanowi jedyną dostrzegalną część implantu, a swoim kształtem i kolorem doskonale imituje naturalne uzębienie pacjenta.

Zestaw złożony z filara, łącznika i korony stanowi funkcjonalną całość będącą odpowiednikiem naturalnego zęba.

Kiedy stosowane są implanty zębowe

Obecnie za najbardziej fizjologiczne formy leczenia braków zębowych uważa się metody implantoprotetyczne. Leczenie implantologiczne ma na celu przywrócenie pacjentowi brakującego zęba albo zębów w zakresie funkcji, estetyki i artykulacji, służy również zapewnieniu ogólnego dobrego samopoczucia.

Implanty na ubytki pojedyncze, mnogie i bezzębie łuków zębowych

Implanty zębowe to skuteczne rozwiązanie dla osób, które straciły jeden lub kilka zębów, a także w przypadku utraty całego uzębienia. Warto mieć na uwadze, iż metoda ta nie tylko naśladuje naturę, ale jednocześnie zapewnia odzyskanie korzenia zęba oraz jego korony charakteryzujących się znacznie większą trwałością niż tradycyjne uzupełnienia. Zabieg wszczepienia implantu jest prosty i polega na wkręceniu wszczepu w kość szczęki oraz umieszczeniu na nim tymczasowego łącznika i korony. Kiedy implant zrośnie się z kością, nakłada się stały łącznik i porcelanową koronę, która kształtem i kolorem dopasowana jest do pozostałych zębów. Analogicznie przebiega odtwarzanie 2 czy 3 zębów.

Leczenie implantologiczne doskonale sprawdza się także w przypadku odbudowy wielu ubytków. Wówczas można zdecydować się na odbudowę uzębienia przy pomocy mostu mocowanego na implantach albo na wszczepienie kilku implantów w miejsce wszystkich brakujących zębów.

Implanty – uniwersalne rozwiązanie dla każdego

Implanty zębowe to rozwiązanie dla wszystkich. Zabiegowi może poddać się każda dorosła osoba ciesząca się dobrym stanem zdrowia i nieposiadająca przeciwwskazań medycznych do wszczepienia implantu. Wskazaniem do zabiegu są wszystkie przypadki braku uzębienia – zarówno ubytki pojedyncze, jak i mnogie, a nawet bezzębie obu łuków zębowych. Implanty zębowe są również doskonałym rozwiązaniem dla tych osób, które nie tolerują protez konwencjonalnych.

Rodzaje implantów zębowych

Implanty zębowe pozwalają na uzupełnienie zarówno pojedynczych, jak też mnogich braków w uzębieniu, zdecydowanie poprawiając jakość życia. W zależności od indywidualnych potrzeb oraz uwarunkowań anatomicznych każdego Pacjenta stosuje się różne rodzaje implantów. Przy doborze lekarz stomatolog bierze pod uwagę kształt kości, jej ilość i odległość między zębami, które sąsiadują z luką po utraconym zębie.

Wyróżnia się między innymi:

– wszczepy cylindryczne – najczęściej używane implanty tytanowe, posiadające kształt walca lub śruby oraz dużą trwałość;
– wszczepy ceramiczne – implanty najnowszej generacji wykonane z tlenku cyrkonu; są stabilne, mają wysoką biozgodność oraz charakteryzują się odpornością na korozję, zmiany temperatury w jamie ustnej oraz na działanie kwaśnych substancji;
– wszczepy podokostnowe – implanty umieszczane pod okostną, między kością a dziąsłem, tworzące pewnego rodzaju sieć; są one podporą dla protez albo stanowią wzmocnienie dla rozchwianych zębów;
– wszczepy śródkostne – wprowadzane chirurgicznie do kości szczęki;
– wszczepy endodontyczne – instalowane w zdrowe zęby, znajdują zastosowanie w przypadku konieczności stabilizacji albo wydłużenia korzenia poluzowanego zęba.

Wszczepianie implantu – w ilu fazach?

Implanty dzielone są także ze względu na fazowość zabiegu, czyli ilość faz, z jakich składa się cały proces wszczepiania implantu. Implanty jednofazowe są doskonałym rozwiązaniem, kiedy ubytek dotyczy przednich zębów. Zabieg polega na wszczepieniu w tkankę kostną implantu i założeniu od razu sztucznej korony zęba. Wszczepianie implantów dwufazowych jest bardziej skomplikowane i polega na wszczepieniu samego implantu, a dopiero po wygojeniu się rany założeniu korony zęba.

Różne struktury i wielkości

Sztuczne korzenie, czyli wszczepy, mogą występować w różnych kształtach, a więc śruby, spirali czy cylindrów. Implanty zębowe można podzielić także z uwagi na rozmiar struktur. Zazwyczaj mają one około 3,5 do 4,2 mm średnicy, ale mogą być również większe. Wybór odpowiedniego implantu stomatologicznego jest uzależniony od okolicy, w której ząb ma zostać odtworzony

Zalety implantów zębów

Implanty zębowe w leczeniu braku jednego i kilku zębów mają więcej zalet niż klasyczne protezy oraz mostki, dzięki czemu ta metoda uzupełnienia uzębienia nieustannie zyskuje na popularności. Przede wszystkim wszczepy zapobiegają resorpcji, czyli zanikowi kości, co ma miejsce w przypadku utraty zębów. Utrata nawet jednego zęba może powodować nieodwracalne zmiany i prowadzić nie tylko do zaniku kości, lecz także do rozsuwania się lub pochylania pozostałych zębów.

Komfort i estetyka

Implanty stomatologiczne pozwalają na uzupełnienie nie tylko pojedynczych ubytków, lecz również wszystkich zębów, zależnie od potrzeb pacjenta. Są także praktycznie niewidoczne pod linią dziąsła, natomiast osadzone na nich korony doskonale imitują naturalne uzębienie.

Pacjenci, którzy zdecydowali się na implanty zębowe, potwierdzają nie tylko większy komfort przeżuwania, ale także estetykę nowego uzębienia, co w efekcie powoduje wzrost pewności siebie i poprawę samopoczucia.

Implanty – trwałe i obojętne dla innych zębów

Kolejną zaletą jest wyjątkowa wytrzymałość – implanty zębowe mogą służyć swoim właścicielom nawet kilkadziesiąt lat. Chociaż korona zęba może ulec ułamaniu, na przykład na skutek urazu, sam wszczep ma bardzo wysoką trwałość. Implanty nie wywierają żadnego wpływu na inne zęby, podczas gdy w tradycyjnych metodach często trzeba opiłować sąsiednie, by zamocować mosty. Odbudowa uzębienia na implantach nie wymaga szlifowania i w żaden sposób nie wpływa na zęby sąsiadujące z uzupełnianymi.

Warto tu również wspomnieć o braku komplikacji w użytkowaniu implantów. Są one nieodczuwalne dla Pacjenta i nie wymagają żadnych napraw, ponieważ stają się integralną częścią ciała.

Pewna inwestycja na wiele lat

Chociaż zastosowanie implantów zębowych wiąże się ze sporym wydatkiem oraz dość długim czasem leczenia wynikającym z konieczności zrośnięcia się wszczepu z kością, stanowi jednocześnie jednorazową inwestycję przynoszącą wymierne korzyści na całe życie. Poza tym implantów nie trzeba poddawać jakimkolwiek przeglądom albo okresowej kontroli, zaś inne metody uzupełniania braków w uzębieniu wymagają stałych poprawek, a czasami także leczenia od początku.