Scaling i Piaskowanie

Piaskowanie zębów to zabieg stomatologiczny mający na celu usunięciu osadu z zębów i sprawienie, by zęby były bielsze. Czy piaskowanie zębów to zabieg skuteczny?

Piaskowanie zębów to dość popularny zabieg stomatologiczny. Polega on na usunięciu osadu z zębów, którego nie jesteśmy sami w stanie usunąć przy codziennym szczotkowaniu zębów. Dodatkowo poleruje zęby, dzięki czemu są one bielsze i bardziej lśniące. Usuwa również płytkę bakteryjną i powierzchniowe przebarwienia.
Na czym polega piaskowanie zębów?

Do zabiegu wykorzystuje się specjalną piaskarkę, która pod ciśnieniem wyrzuca drobinki piasku z wodą, tym samym oczyszczając powierzchnię zębów. Piaskowaniu zębów towarzyszy wcześniejsze zdjęcie kamienia nazębnego przy pomocy końcówki ultradźwiękowej (tzw. skalera). Po zabiegu natomiast dentysta nakłada tzw. “płynne szkliwo”, które reminalizuje szkliwo naturalne. Dzięki temu zęby są bardziej odporne na przebarwienia i próchnicę.

Piaskowanie zębów – po zabiegu

Po zabiegu piaskowania zębów obowiązuje 48 – godzinna tzw. “biała dieta”. Polega ona na tym, że nie należy w tym czasie pić kawy, herbaty, coca-coli, ciemnych soków i innych kolorowych napojów. Dentyści zalecają również rezygnację z palenia papierosów.

Piaskowanie zębów – ile trwa zabieg?

Zabieg piaskowania zębów trwa około 30 minut. Wszystko zależy od ilości osadu na zębach.

 

Czym jest skaling zębów?

Skaling to nazwa na usuwanie złogów i kamienia nazębnego. Aby zrozumieć potrzebę regularnego wykonywania tego zabiegu należy sobie uzmysłowić, czym jest kamień nazębny i jakie konsekwencję może powodować jego nie usuwanie. Kamień i złogi nazębne to formacje, które osadzają się na zębach w okolicy dziąseł. Przyczyny jego powstawania są rozmaite, niemniej jednak główne znaczenie ma tutaj niedokładne szczotkowanie zębów.

Co nam grozi, gdy nie robimy regularnie skalingu zębów?

Nagromadzenie złogów nazębnych i kamienia jest bardzo szkodliwe dla zdrowia naszej jamy ustnej. Jest on, bowiem siedliskiem idealnym dla wielu niebezpiecznych rodzajów bakterii [redukujących toksyny odpowiedzialne za niszczenie aparatu zawieszeniowego zęba. Przekładając powyższe na mniej naukowy język: bakterie te mogą powodować rozchwianie zębów a w rezultacie po kilku latach ich całkowitą utratę (potocznie nazywane jest to „parodontozą”). Niestety w społeczeństwie nie ma powszechnej wiedzy na temat negatywnych i groźnych skutków akumulacji kamienia nazębnego. Stąd bardzo wiele osób ma problemy z chwiejącymi się zębami.

Jak wygląda zabieg skalingu zębów?

Zabieg jest stosunkowo przyjemny, jest praktycznie bezbolesny w zasadzie jedynym elementem, który może przeszkadzać jest nieprzyjemny dźwięk i wibracje wywołane pracą końcówki skalera. Najczęściej w polskich gabinetach stomatologicznych wykonywany jest skaling przy użyciu urządzeń ultradźwiękowych. Ultradźwięki przekazywane są na specjalne końcówki służące do usuwanie złogów. Końcówki te drgając z dużą częstotliwością powodują rozbijanie i odpadanie od zębów kamienia nazębnego. Doskonałym uzupełnieniem skalingu jest zabieg pozwalający usunąć mniejsze skupiska kamienia nazębnego – więcej na ten temat w artykule: piaskowanie zębów.

Czy po skalingu mogą krwawić dziąsła?

Tak bezpośrednio po skalingu jest to w większości przypadków normalny objaw. Błona śluzowa jamy ustnej posiada prawidłowo wysoką zdolność do regeneracji, więc po krwawieniu szybko nie będzie śladu.

Dlaczego należy regularnie usuwać kamień nazębny?

Tylko regularne usuwanie złogów nazębnych i właściwa higiena jamy ustnej uchroni nas przed chorobami dziąseł, odsłanianiem się szyjek zębów, kiwaniem się zębów czy nawet w ostateczności ich utrata (więcej informacji na temat usuwania zębów w artykule: wyrywanie zęba). Robiąc skaling eliminujemy (naturalnie nie całkowicie -w zasadzie ograniczamy ich liczbę do minimum) z jamy ustnej wiele bardzo niebezpiecznych bakterii. Zdrowe zęby to zęby bez kamienia i osadu!