Stomatologia Dziecięca

Stomatologia dziecięca

Czy wiesz jak ważna dla Twojego Dziecka jest prawidłowa opieka stomatologiczna?

Dzięki regularnym wizytom w gabinecie wyrabiamy zdrowy nawyk dbania o zęby. Leczenie dziecka rozpoczyna się już w momencie spotkania z lekarzem. Pierwsza wizyta może zaważyć na dalszej współpracy dziecka z dentystą, dlatego tak ważnym jest aby powierzyć swojego Malucha w ręce doświadczonego personelu. Pamiętaj, aby Twoje Dziecko rozpoczęło swoją dentystyczną przygodę możliwie jak najwcześniej. Zalecamy odwiedzić gabinet stomatologiczny już po ukończeniu 18 miesiąca życia, aby dziecko stopniowo zaznajomić z otoczeniem i specyfiką gabinetu.

Naszym Małym Pacjnetom oferujemy pełen zakres usług stomatologocznych:

– profilaktykę (instruktaż higieny jamy ustnej, lakowanie, lakierowanie, czyszczenie zębów z osadu i kamienia)

– leczenie zachowawcze

– leczenie ortodontyczne

profilaktykę ortodontyczną

Odwiedzając nasze gabinety koniecznie zabierz ze sobą swojego Malca, a My zadbamy o jego uśmiech.

Podtlenek azotu (gaz rozweselający)

Specjalista stomatologii dziecięcej

Wychodząc na przeciw małym pacjentom odczuwającym stres podczas wizyty u dentysty wyposażyliśmy gabinet w urządzenie umożliwiające leczenie z użyciem podtlenku azotu. Podtlenek azotu zwany gazem rozweselającym jest stosowany z powodzeniem zarówno u dzieci jak i dorosłych. Sposób podawania gazu w naszym gabinecie jest bezpieczny i indywidualnie dopasowany do potrzeb pacjenta. W literaturze medycznej brak jest doniesień o reakcjach alergicznych na podtlenek azotu. Po zakończeniu leczenia stomatologicznego gaz rozweselający jest skutecznie usuwany z organizmu za pomocą czystego tlenu.

Podtlenek azotu powoduje rozluźnienie, wyciszenie pacjenta, pozwala przezwyciężyć stres i lęk, bez efektu znieczulenia ogólnego. Podczas leczenia stomatologicznego zachowany jest kontakt słowny z pacjentem. Dzieci często mają skłonność do marzeń sennych o pływaniu w wodzie jak rybka, lataniu samolotem, balonem, rakietą kosmiczną na księżyc.

W naszym gabinecie podtlenek azotu podawany jest przez specjalne jednorazowe zapachowe maseczki. Gaz rozweselający jako środek pomocniczy w stomatologii znany jest w USA od XIX w. i jest powszechnie używany w gabinetach jako bardzo komfortowa i bezpieczna metoda sedacji dla dorosłych i dzieci. Leczenie w sedacji przeznaczone jest dla dzieci przestraszonych, czujących się niepewnie. Często jest tak, że po kilku wizytach dzieci przestają jej potrzebować 😉

Przed zabiegiem sedacji przeprowadzany jest wywiad z rodzicami. Bardzo ważne jest, aby pacjent nie jadł co najmniej 2 godziny przed planowanym zabiegiem.  

Wskazania dla stosowania gazu rozweselającego:

– lęk przed leczeniem stomatologicznym

– nadpobudliwość nerwowa

– silny odruch wymiotny  

– astma – N2O nie powoduje podrażnienia układu oddechowego. Zmniejszenie stresu wpływa na obniżenie ryzyka ataku. W mieszance oddechowej podawanej pacjentowi znajduje się ok. 60% tlenu. Poprawia to sprawność oddychania i samopoczucie pacjenta.

– padaczka – zmniejszenie stresu wpływa na zmniejszenie ryzyka ataku.

– choroby serca – brak wyraźnego wpływu N2O na układ sercowo-naczyniowy. Pacjent otrzymuje zwiększone stężenie tlenu (ok. 60%). Więcej tlenu dociera do naczyń wieńcowych. Ponadto nie zwiększa się zapotrzebowanie na tlen z powodu braku stresu.

– nadciśnienie tętnicze– zmniejszenie lęku i stresu zabezpiecza przed nieoczekiwanym wzrostem ciśnienia krwi w czasie zabiegu.

– hemofilia – dzięki użyciu N2O można w pewnych przypadkach uniknąć konieczności wykonywania ukłucia igłą

Przeciwwskazania stosowania sedacji podtlenkiem azotu:

– przerost migdałka gardłowego uniemożliwiający oddychanie przez nos

– niedrożność górnych dróg oddechowych

– choroby psychiczne

– Stwardnienie rozsiane, porfiria, miastenia gravis

– Rozstrzenie oskrzelowe, rozedma płuc

– Alkoholizm

– Brak współpracy pacjenta

Przed sedacją wziewną przeprowadzany jest szczegółowy wywiad z pacjentem, a w przypadku dzieci z jego rodzicami dotyczący stanu zdrowia.